Gitar Kursu İzmir İle Gitarda Hızlıca İlerlemek

Gitar kursu İzmir olarak sizlere bu yazımızda gitarda ilerlemek için bilmeniz ve uygulamanız gereken,daha kısa sürede sevdiğiniz parçaları çalmanızı sağlayacak faydalı bilgiler paylaşacağız. Gitar çalmak istiyorum ancak gitar çalmak nasıl öğrenilir bilgim yok diyorsanız bu yazı sizler için bir rehber niteliğinde olacak. İzmir gitar kursu olarak sizlere maddeler halinde vereceğimiz önemli başlıklar sonucunda kendinize bir gitar öğrenme programı,gitar çalışma programı hazırlayacak ve hızlı bir gelişim kaydedeceksiniz.

Gitar Çalmayı Öğrenmek ve İlerlemek İçin İlk Adım Nedir ?

Elektro gitar resimleri
Elektro gitar resimleri

 Gitar dersi İzmir ile alacağınız eğitim içerisinde sizlere aşağıdaki maddeler detaylı bir şekilde anlatılmakta ve sizin müzik hayatınızın üzerine detaylı planlar yapılmaktadır. Bu maddeleri uygulamaya başladığınız günden itibaren gelişimi fark edecek ve temponuzu sürekli olarak arttırarak devam edeceksiniz. Unutmayın gitar çalmayı öğrenmek için gerekli ilk adım istek,diğer adım ise disiplinli bir çalışma içinde olmaktır. Peki bu maddeler nedir ? Gelin detaylı bir şekilde inceleyelim.

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın.. 

1 ) Her gün düzenli vakit ayırın 

Düzenli çalışmak sadece gitar öğrenmek için değil hangi enstrümanı çalıyor olursanız olun sizin daha hızlı gelişmenizi sağlayacak bir etkendir. Çok yoğun bir gün geçirseniz dahil 20 dakika gitar çalışmanız hem sizi zihnen dinlendirecek hem de kas gelişiminizi olumlu etkileyecektir. Zamanım yok diyerek asla vazgeçmeyin ! Az bir süre de olsa çalışın.

2 ) Sağlıklı kulak gelişiminin önemi

Gitar çalmaya başlamadan önce kesinlikle gitar akordunu yapın. Gitar akordunu yapmak sağlıklı bir müzik kulağı gelişimini sağlayacağı gibi sesler arası ilişkileri anlamanız konusunda da size yardımcı olacaktır.

3 ) Gelişiminizi görmek sizi heyecanlandırır

Gitara başladığınız ilk günü düşünün. Parmaklarınız dik basmakta zorlanıyor,bileğinizi fazla kasıyorsunuz ve onlarca olumsuz durum. Peki ya bir ay sonra ? Üç ay sonra ? Klavye hakimiyetiniz artmış ve bazı parçaları çalabiliyor duruma geliyorsunuz. Bu süreç içerisinde çalışmalarınızı kayıt altına almak hem elinizde bir arşiv olmasını sağlar hem de çaldığınız etüt ya da parçayı ne kadar doğru çaldığınızı daha sonrasında dinlediğinizde anlamanıza yardımcı olacaktır.

4 ) Her şeyi dengelemeye çalışın

Sadece parça çalmak ya da sadece gitar tekniklerine çalışmak sizi bir bütün olarak ilerletmez. Unutmamanız gereken nokta teknik gereklidir çünkü parçaların içinde sıkça kullanılır ve aynı zamanda parça çalışmak gereklidir çünkü öğrendiğiniz teknikler tek başına hiçbir işe yaramaz. Nerede nasıl kullanıldığını öğrendiğiniz zaman müzikal bir gelişim yakalayacak ve bakış açınız değişecektir.

5 ) Aynı tarz müzikleri dinlemeyin

Ben rock müzik seviyorum sadece onu dinlerim düşüncesi sizin müzikal açıdan köreltecek bir düşüncedir. Asıl önemli olan hangi müzik türü olursa olsun hepsini dinlemenizdir. Bunun en temel nedeni ise her ne kadar rock müzik hayranı olsanız da bir jazz parçasındaki solo sizi etkileyebilir ve bunu değiştirerek kullanabilirsiniz. Gelişime açık oldukça daha hızlı ilerlersiniz.

6 ) Doğaçlama çalışmayı unutmayın

Bir gamı klavyeye yayabiliyor ama solo dinlediğiniz bir parçanın üzerine solo atamıyor musunuz ? Bunun temel nedeni doğaçlama pratiğinizin az olmasıdır. Solo kalıplarını ezberleyebilirsiniz ancak bu güzel solo atacağınız anlamına gelmemektedir. Uygun akorun arkasına uygun yürüyüş yapmak ezberlenerek değil bol çalışma ile kazanılan bir durumdur. Doğaçlama çalışmaları sırasında özellikle başlarda sıkıntı yaşayabilirsiniz ancak bu sizin hevesinizi kırmamalı. Unutmayın ki koşmadan önce yürümeyi,yürümeden önce emeklemeyi öğrenmek gereklidir. Hepsi bir süreç ve zamanınızı ayırarak disiplinli bir şekilde çalışırsanız iyi bir gitarist olursunuz.

7 ) Metronom sizin en yakın arkadaşınız olmalı

Sadece gitar değil birçok enstrüman çalan kişi metronom yardımı ile çalışmayı pek sevmez ancak metronom ile çalışmanın bir gitariste katkısı şudur ;

  • Sağ ve sol el arası koordinasyonu sağlaması
  • Tuşe kontrolü
  • Speed picking denilen diğer adı ile hızlı penalama tekniğine geçiş öncesinde parmak kaslarınızın gelişimi hızlandırması
  • Ritm kaçırmadan gitar çalmanıza yardımcı olması ve stüdyoya girdiğiniz zaman metronom ile çalışmanın verdiği tecrübe sonucu diğer tüm enstrümanlar içinde uyum içinde olmanız