Gitarda Bareli Akor Nasıl Basılır?

Gitar şarkı akorlarını çalabilmek için öncelikle temel akor bilgisini geliştirmek gerekiyor. Akor bilgisi de hem teorik hem pratik bilgileri içeriyor. Bu nedenle her iki alanda da kendimizi geliştirmek ve gitarda bare nasıl basılır sorusunun mantığını inceleyerek ilerlemek en sağlıklı yaklaşım olacaktır.

gitarda bareli akor basmak

Bildiğiniz üzere parçalarda kullanılan gitar akorları temelde majör ve minör olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bu akorların ise kendi içinde onlarca başka türevi bulunmaktadır.

Örneğin minör 7 li, majör 7 li,  dominant 7 li gibi.

Bu yazımız içerisinde gitar ile parça çalmak, dinlediği şarkılara eşlik etmek isteyenlerin ilk aşamada en çok zorlandığı kavramlardan birini ele alacağız.

Akor kurulumları hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz ;

Akor nasıl kurulur ile ilgili bilgi almak için ;  https://sozkonususanat.com/akor-nedir/

7’li Akorlar akolar bilgi almak isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/7li-akorlar-nasil-kurulur-resimli-anlatim/


Gitarda Bare Nedir 

Gitarda bare basmak ve bare pozisyonlarını düzgünce çalabilmek ciddi emek isteyen bir süreçtir.

bareli akor nedir

Bare dediğimiz kavram işaret parmağının klavyeye paralel bir şekilde dik baskı uygulaması ve diğer parmaklarında ilgili yerlere basması ile ilgilidir.

Peki neden gitarda bare kullanılırız ?

Gitarda bare basmamızın temel nedeni açık pozisyon dediğimiz ve temel gitar eğitimine başlayan herkesin yakından bildiği ve öğrendiği akorların örneğin do majör, mi minör, bu akorları gitar üzerinde farklı yerlerden basmak istediğimizde karşımıza çıkmaktadır.

Bir akorun birden fazla pozisyonda basılması tını açısından oldukça farklı bir his yaratmaktadır. Burada karar verilmesi gereken şey, özellikle kendi parçanız üzerinde çalışıyorsanız, kullanılan akor ve pozisyonun sizin ihtiyacınızı duyum olarak karşılayıp karşılamamasıdır.


Gitarda Bare Basılışı : Daha Rahat Basmanın Yolları

Gitar öğrenirken temel parmak egzersizleri tamamladıktan sonra diğer aşama akorlara geçmek yeni başlayanlar için biraz zaman alabilir.

gitarda bare nasıl basılır

Parmakların bir alt tele değerek cızırtı çıkarması, tam basamama gibi yanlış basımlar olabilir.

Bu hataları düzeltmenin en etkili yolu hiç şüphe yok ki bol pratik ve alıştırma gerekmektedir.

Açık pozisyondaki akorlar tamamlandıktan sonra başlangıç seviyesinde ki öğrencilerin en zorlandığı bölüm olan bareli akorlara geçilir.
Günümüzde bareli akorlar öğrenilden sonra standart akorları çalmada ki geçişleri en rahat olan akor basma biçimidir.

Genelde bareli akorlar kalıp halinde olur ve geçişler bu yüzden daha kolaydır. Ayrıca sahnede daha karizmatik ve hoş durduğu da söylenebilir.

Bareli akorlar gitarın eşiğine doğru gidildikçe basması zorlaşan akorlardır. Bunun nedeni ise gerilimin en fazla bu telde olmasıdır.

gitar için parmak güçlendirme

Gerilim arttıkça telleri uygulanan kuvvetin arttırılarak daha sert basılması gerekmektedir. Parmak güçlendirme için bol çalışma yapmanız tavsiye edilmektedir.

Do minör akoru ve klavye üzerinde çeşitli yerlerden basımı ile ilgili bilgi almak ve gitar tabı üzerindeki görsellere ulaşmak için ; https://sozkonususanat.com/do-minor-akoru-nasil-basilir-resimli-anlatim/

Do majör akoru ve klavye üzerindeki çeşitli yerlerden basımı ile ilgili bilgi almak ve gitar tabı üzerindeki görsellere ulaşmak için ; https://sozkonususanat.com/do-major-akoru-nasil-basilir-resimli-anlatim/

Bareli akor basımında en kilit parmak arkada tuttuğumuz baş parmaktır.
Baş parmağınıza tüm kuvveti vererek bare basmaya kalkarsanız doğru ses bir kaç saniye boyunca ulaşır ve kaybedersiniz. Eliniz hemen yorulacaktır.

Baş parmak olması gerektiği gibi olup aşırı yükleme yapılmamalıdır. Tüm parmaklar rahat olmalıdır.

Gitar eğitiminde ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..


Gitarda Bare Basmanın Püf Noktaları

Şimdi bare basımını yakından inceleyerek tanımaya çalışalım.
Sadece orta, yüzük ve serçe parmağınızı kullanarak Mi Majör ( E ) akorunu basmaya çalışın.

Bir kaç kez böyle doğru yapmaya çalışın. Tamamladıktan sonra bir geride aynı akor basın daha sonra işaret parmağınızla birinci perdedeki tüm tellere basınız. İşte şimdi bareli akorlara geçmiş olursunuz.

Gerilimin en çok olduğu teller birinci perdedeki teller olduğu için sert ve kuvvetli basmanız gerekebilir. İlk başlarda bare basarken cızırtı olabilir. Bu doğaldır hemen hevesinizin kırılmasına gerek yoktur.

Pratikle sesler yerlerine oturacaktır. Süresi ise sizin çalışmanızla doğru orantılıdır. Daha sonra bastığınız bareli akoru aynı kalıpta birer geriye giderek basmaya çalışın. Geriye gittikçe basımın kolaylaştığını göreceksiniz. Her bir telin tam duyulmasından emin olun.

Bareli akorlar hakkında daha detaylı bilgi almak, görseller üzerinden çalışarak ilerlemek isterseniz bu yazımızı okuyabilirsiniz  ; https://sozkonususanat.com/gitarda-bare-basmak/

Tam yapmadan geriye doğru gitmemeye çalışın. İşaret parmağınız acıyabilir. Zamanla geçecektir. Asla vazgeçmeden yapmaya çalışın. Zamanla işaret parmağınızı güçlenerek daha kolay yaptığınızı göreceksiniz. Asıl olan zorlukların üstüne giderek başarmaktır. Daha sonra akor geçişlerinin daha rahat olduğunu görerek sürekli bareli akorları kullanmaya başlayacaksınız. Yeter ki isteyin.

İzmir’de gitar kursu arayışınıza son verin ! Bağlantıya tıklayarak gitar dersleri ile ilgili sayfamıza ulaşabilirsiniz ; https://sozkonususanat.com/gitar-kursu-izmir/

Bir cevap yazın