Yine Akort Kaçmış Derdine Son

Karşınızda Gibson’ın ürettiği Les Paul Dark Fire ismindeki robotik gitar! Öncelikle gitarda mono değil stereo bir jack çıkışı var. Bunun sebebi de Piezo Bridge Pickup bulunması. Ayrıca Piezo’nun volume kontrolü de gitarın switch’i üzerinde bulunuyor yani ayrıca bir potans koyma gereksinimi duymamışlar. Gitar  alabileceğiniz paket içeriğinden bahsetmek istemiyorum onu başka bir yazıda incelemeyi düşünüyorum. Yavaştan gitarın asıl olayına girmeye başlayalım artık.

Gitar eğitimi hakkında ayrıntılı bilgi için Buraya Tıklayın..

gibson dark fire

Robotik Gitar

Gitarın robot kısmı şarj sistemine bağlı olarak çalışıyor. Şarj etmek için ayrıca Robot Guitar Box denen bir alete ihtiyacınız var (gitarın yanında veriliyor). Gitarın robot kısmını kontrol etmenizi sağlayan devre, gitarın tone potansının üzerinde (ya da ton potansıyla birleşik de denilebilir) yer alıyor. Potansı push pull gibi kendimize doğru kaldırdığımızda ledler yanmaya başlıyor. 3 farklı renk, buna bağlı olarak 3 farklı preset mevcut. Ve bu presetlere isterseniz kendi akort düzeninizi kaydedebilir ya da var olan akort düzenlerini ekleyebilirsiniz.

Kırmızı Modu

Bu modda dikkat! Gibson bizi daha önceden uyarmış ve 0.13 gibi kalın tel kullanımını bu preset içinde kullanılmasını tavsiye etmiş. Yani kırmızı moduna Low Tuning diyebiliriz.

Yeşil Modu

Bu modda ise 0.11 – 0.12 gibi biraz daha ince tel tercihleri kullanılıp biraz daha orta düzeye bir akort sistemi kullanılabilir.

Mavi Modu

Bu mod ise standart akort düzenleri ve 0.9 – 0.10 gibi çok kalın olmayan tellerin kullanımı için tasarlanmış.

Bir cevap yazın